ZÁPASY

Sraz na domácí zápasy = neděle od 10:00 = 9:15,

sraz na venkovní zápasy 45 minut před "výkopem" na místě, doprava ze hřiště podle aktuálních informací.

starší žáci (2009 a mladší)  – meziokresní přebor Rakovník-Kladno

příští zápas: až na jaře 2024

1. kolo  - 4.11.: SK Zichovec/ SK Slavoj Pozdeň  SK Rakovník B - TJ SPARTA LUŽNÁ 6:0 /2:0/
Poslední zápas podzimu jsme odehráli za krásného slunečného počasí v Zichovci. I přes rozdíl v postavení v tabulce se zápas nevyvíjel úplně zoufale. Solidně jsme bránili a nepustili domácí do pokutového území, dlouhé míče sbíral s přehledem Štěpán Šíma na nezvyklém postu brankáře. V 11. minutě jsme však umožnili střelu z 20 metrů, která zapadla obloučkem pod břevno – 1:0. To, co se nám dařilo, jsme nepohlídali ve 31., kdy se dostal do vápna pozapomenutý útočník a tváří v tvář nedal gólmanovi šanci – 2:0. Směrem dopředu jsme moc aktivní nebyli. Chyběl nám včasný start na míč a především schopnost míč zpracovat a nahrát. No a při absenci běžecké rychlosti nebylo divu, že jsme se dostali do jediné šance. Filip Hlaváček svůj únik z půlící čáry zakončil střelou z 16 metrů, která neměla dostatečnou razanci.

Po přestávce se do brány postavil Dan Lužný a inkasoval podobný gól jako jeho předchůdce po vydařené střele z 25 metrů pod břevno – 40. min – 3:0. Naše snaha dostat se s míčem na soupeřovu polovinu se nedařila ani při změnách v sestavě a navíc jsme inkasovali poměrně snadné góly. 45. – 4:0 – neschopnost odkopnout míč při závaru po rohovém kopu. 61. – 5:0 – nehlídaný útočník se dostal do brejku, když nedokážeme zastavit přihrávku mezi stopery. 70. – 6:0 – opět dovolíme hráči v pokutovém území manévrovat s míčem a pohodlně vystřelit. Naše útočné snahy vyvrcholily jen třemi rohovými kopy, při nichž jsme se dostali jen ke zblokované střele Štěpána.

V tomto zápase někteří ukázali, že se během podzimu zlepšili v přístupu ke hře. Chybí nám ale fotbalovost, snaha mít míč pod kontrolou. Potom se neustále bráníme a následují chyby.

2. kolo  Neděle 29. 10.: TJ SPARTA LUŽNÁ - TJ Slovan Velvary 1:7 /1:3/ - Šíma Štěpán

Oproti minulým zápasům jsme dosáhli lehký posun ve výsledku i některých fázích hry. Hlavní roli hrál o základní složení zálohy na čele s Vaškem Teturem, který se dokázal zachytit spoustu míčů, jež jsme ihned neztráceli.

Kromě začátku, kdy jsme ještě „spali“ a dovolili hostům zakončit dvě rychlé ukázkové akce po křídle (3. min 0:1 a 5. min 0:2) se zlepšila i obrana. Ve 14. minutě následoval po pěkné akci po ose Lužný – Hanko – Voborský rohový kop, ze kterého našel Martin Laun krásně Štěpána Šímu a mohli jsme se radovat nejen z gólu, ale i fotbalového výsledku – 1:2. Těsně před poločasem jsme ale neudrželi koncentraci a pustili hosty k pohodlnému centru na bližší tyč, kde byl důrazný útočník sám v souboji s brankářem úspěšný – 1:3.

Po přestávce zvýšili hosté výborně kopnutým trestňákem křížem pod břevno 43 – 1:4. Šancí na gól se blýskl ještě Petr Němec, který vybojoval míč při rozehrávce na půlící čáře a sám se dostal do úniku na bránu, ovšem střela šla těsně vedle. A pak přišel „výpadek proudu“ v naší hře. Stopeři hráli hluboko a dovolili soupeři přibližovat se bez námahy na dostřel Horáčkovy „svatyně“. Ve 49. minutě po nájezdu do vápna a zákroku Tomáše pohodlná dorážka 1:5. Následně opět gólman Sparty vyráží ránu a dorážející hráč měl jediný problém, a sice ofsajdové postavení při střele. V 52. na přední tyči pohodlně hlavičkující útočník při rohu – 1:6. A v 60. obehrál velvarský střelec oba stopery a sám se dostal do ideální pozice před gólmanem a střele na zadní tyč – 1:7.

3. kolo  - 22.10.: SK Rakovník B - TJ SPARTA LUŽNÁ 8:0 /4:0/
Zápas s dívčím týmem, vedeným jako "B" tým měl odpovídající průběh. Místy byla hra na podobné úrovni, ale rozhodující byly akce tvořené hráči, kteří doplňují tým z "Áčka". V takových případech jsme nedokázali soupeře bránit a vznikaly gólové situace. Ovšem na druhé straně jsme neokázali dotáhnout naše nadějné útoky, zvlášť ve druhém poločase, kdy už v obraně domácích hrály převážně dívky. V těchto chvílích se projevily naše nedostatky technické (jednoduchá přihrávka, či střela placírkou) i taktické (pomoci si kombinací v pokutovém území soupeře a v rozích hřiště). Výsledek je tvrdý, ale takový je fotbal. Opět pro nás podněty ke zlepšení práce v tréninku.

10. kolo  - 15.10.: TJ SPARTA LUŽNÁ - SK Vinařice/Baník Libušín 0:11 /0:5/
Ve třetím zápase po sobě jsme se poměřili s týmem nejlepší trojice v soutěži. Výsledek je obdobný, tedy bídný, ale určitý posun byl vidět v ochotě jít do soubojů a neustupovat až do vlastního pokutového území.

Kromě zaspání v 1. minutě jsme útoky středem hřiště dokázali odvracet, i když za přispění velmi dobrého čtení hry Tomáše Horáčka a také nepřesností soupeře. Problémy jsme ovšem měli při rychlých výpadech hostů po krajích, takže skóre do poločasu bylo jasné.

Po přestávce jsme dostávali hru častěji dál od naší branky, z čehož vyplynulo více bleskových útoků soupeře, z nichž padly tři z branek. Pokud budeme hrát takto aktivně dál a zlepšíme práci s míčem, jsou možné i lepší výsledky.

9. kolo  - 30. 9.: AFK Tuchlovice - TJ SPARTA LUŽNÁ 14:1 /7:1/ - Šíma Štěpán
Další tvrdá lekce. Když se v 8. minutě dostal Štěpán k míči po zpětné přihrávce Filipa Voborského a z téměř 30 metrů trefil křížem (snížení na 3:1), mohli jsme doufat, že se nám podaří ohrozit soupeřovu branku vícekrát. Bohužel kromě dvou rohových kopů jsme si vytvořili opravdovou šanci až v závěru celého utkání po akci trojice Voborský – Ďurina – Zíka. Jinak jsme zaostávali v prvním poločase především v rychlosti. Po přestávce v bránění před vlastní brankou.

8. kolo  - 24. 9.: TJ SPARTA LUŽNÁ - SK Lány 0:11 /0:6/
Tentokrát se žádný posun nekonal. Soupeř byl lepší, jak jsme očekávali, ale my jsme rezignovali na základní fotbalové věci. Bránit soupeři v náběhu do šance, snažit se s míčem něco vytvořit místo bezduchého odkopávání. No a taky je potřeba vnímat hru (ofsajd, rozehrávka spoluhráče, postavení s orientací na míč, …)

7. kolo  - 17. 9.: Slavoj Chrášťany - TJ SPARTA LUŽNÁ 1:0 /0:0/
Těsná porážka, za kterou se nemusíme stydět. Všichni hráči se snažili v rámci svých možností a i přes drobné chyby jsme drželi do poslední minuty naději na gól a bod.

Domácí byli fotbalovější. První poločas se odehrál převážně na naší polovině hřiště, ale dokázali jsme je nepustit do jasné šance. Dvakrát sice minuli centrovaný míč. Při ukázkové akci a centru zprava na zadní tyči a při náběhu na trestný kop. Střely z dálky spolehlivě pojistil Tomáš v brance. Po přestávce jsme dostali hru blíž k soupeřově brance, ovšem bez nebezpečného zakončení. Na druhé straně jsme při jednom z nebezpečných výpadů po levém křídle neobsadili střelce, který se dostal až před gólmana a zblízka ho prostřelil – 53. minuta 1:0. Tomáš chytil ještě v závěru gól při samostatném nájezdu. To jsme se snažili o tlak na domácí branku, který však kromě rohových kopů vyrovnání nepřinesl.

6. kolo - 10. 9.: TJ SPARTA LUŽNÁ - SK Velké Přítočno 3:9 /2:3/ - Smolný Ondra 2, Laun Martin

Náš dnešní výkon se příliš fotbalu nepodobal. A nebyla to otázka dvou – tří hráčů, kteří by svou účastí určitě kvalitu zvedli. Je to otázka nastavení hlavy na fotbal. To je v mnoha případech velmi špatné.

Za prvé musím chtít. Chtít plnit úkoly, chtít míč, chtít s tím míčem něco udělat a v neposlední řadě chtít běhat sám od sebe a nejen na pokyn.

Za druhé musím věřit. Věřit trenérovi, že co mi říká, skutečně pomůže. Věřit spoluhráči, že umí míč zpracovat a nahrát. Věřit sám sobě, že zvládnu s míčem ty nejzákladnější činnosti.

Za třetí musím při hře alespoň minimálně přemýšlet, jestli to, co právě dělám je skutečně dobré řešení.

Učíme se každým tréninkem a zápasem. Máme za sebou „pěknou“ lekci.

8. – 0:1, 21. – 0:2, 23. – 1:2 (Kuba Sailer vybojoval na křídle míč, který se po jednoduchých přihrávkách přes Honzu Součka dostal k Ondrovi Smolnému, a ten nezazmatkoval a prošel středem), 28. – 1:3, 34. 2:3 (po kolmici šel Ondra opět sám na brankáře), 38. – 2:4, 45. – 2:5, 48. – 2:6, 58. – 2:7, 62.– 3:7 (velmi správně zahraný nepřímý kop z pokutového území po malé domů dvojicí Honza Souček – Martin Laun), 63. – 3:8, 68 – 3:9.

5. kolo - 2. 9.: TJ Sokol Hrdlív - TJ SPARTA LUŽNÁ 3:3 /2:2/ - Šíma Štěpán 2, Němec Petr

Tak jdeme postupně. Po těsné porážce jsme uhráli remízu. Výsledek odpovídá vyrovnanému zápasu. Na naší straně byla "výšková" převaha, domácí byli lepší v některých fotbalových činnostech. První gól jsme jim věnovali v 15. minutě po zbytečné ztrátě při rozehrávce, kdy se střelec ocitl sám před gólmanem - 1:0. Téměř vzápětí vytáhl Štěpán míč přes půlící čáru a precizní ránou z 25 metrů vyrovnal - 17. - 1:1. ve 20. se skóre opět měnilo. Nekontrolovaný odkop vysokého míče zamířil do prostoru před naším velkým vápnem a domácímu hráči sedla rána téměř do "vinglu" - 2:1. Zasloužené vyrovnání přišlo ve 28. minutě, kdy vysunul Štěpán Ondru Smolného do levého křídla a ten ze strany našel na penaltě Petra, který se šikovně otočil a umístnil po zemi k tyči - 2:2. V této fázi jsme měli hru pod kontrolou a doufali, že přijde další zásah. Přišel dvě minuty po přestávce. Petr vystihl rozehrávku domácích a odražený míč si navedl Štěpán na osu před opuštěnou branku - 37. - 2:3. Žádný z dalších útoků se nepovedlo dotáhnout do konce. Domácí úporně bránili, nájezdy ze strany jsme nedokázali završit přihrávkou na nabíhající hráče. Postupně se domácí dostávali kombinací blíž naší bráně a přišly rohové kopy. Při těch jsme bránili úplně zoufale, takže jediný vyrovnávací gól po dvou hlavičkách na malém vápně a dorážce pod břevno v 53. minutě - 3:3 - byl vlastně pro nás štěstím.

V zápase se protočilo všech šestnáct hráčů. Každý se snažil plnit své úkoly, i když někdy se chyba vloudila. Střelci branek a jejich asistenti si užili své minuty slávy. Nejvýše bych hodnotil za celý průběh utkání bez výpadků Tomáše Horáčka v brance.

4. kolo - 27. 8.: TJ SPARTA LUŽNÁ - FK Hředle 0:1 /0:1/

První utkání skončilo těsnou porážkou. Po výsledcích jarních přípravných zápasů by se to dalo brát za pozitivum.

Ovšem těsná porážka je vždy zklamáním, protože se dají najít situace, ze k trerých by se dalo skórovat.

Rozhodla tedy povedená střela hostujícího hráče křížem z velkého vápna už ve 4. minutě. Naopak střelecké pokusy zpoza pokutového území Petra Němce nebo Štěpána Šímy v síti neskončily. V první půli se před brankářem neprosadil osamocený Tomáš Horáček. A asi největší byla šance Honza Součka, který poslal volej z deseti metrů vedle.

Velmi dobře zahrál na postu středního obránce Petr Němec. Všichni hráči se snažili v rámci svých možností. Uvidíme, zda bude utkání impulsem k lepší práci v tréninku.

Přátelské utkání (10+1)

6.6. - přípravné utkání: Slavoj Chrášťany - Sparta Lužná 11:0 /6:0/

Tentokrát bohužel bez střelce

22.5. - přípravné utkání: SK Lány - Sparta Lužná 15:2 /5:1/ - Šíma Štěpán, Němec Petr

2.4. - přípravné utkání: AFK Tuchlovice - Sparta Lužná 12:2 /5:0/3:2/4:0/ - Tetur Václav, Hanko Matouš

Hráno 3x 25 minut.

První seznámení opravdovým fotbalem. S velkým hřištěm a pro gólmana s velkou brankou.

V první části jsme se téměř nedostai přes půlící čáru.

Ve druhé části jsme hru několikrát dostali až k pokutovému území. Zaznamenali jsme střely, šance a rohové kopy.

Jeden z nich, ukázkově kopnutý výškou na malé vápno Štěpánem Šímou, dorazil pohotově Matouš Hanko.

Ještě předtím se prezentoval svojí silnou křížnou střelou Vašek Tetur.

Ve třetí části už nám došly síly. Především psychické. Což souviselo s neustálým bráněním.

Naším největším problémem bylo zpracovat a tedy i udržet míč dál od vlastního pokutového území.

Nicméně je na čem stavět.

Sestava: Horáček Tomáš - Krabcová Kája, Laun Martin, Onofrej Vojta, Elznic Honza - Hanko Pepa, Hanko Matouš, Šíma Štěpán, Tetur Vašek - Němec Petr (K), Horna Robin;

střídali: Zaspal Míra, Duong Tai Tonda, Ďurina Martin